Aurealis Awards 2012 Judges announced

Tehani has released the list of judges for the 2012 Aurealis Awards here.

Coping and pasting:

FANTASY NOVEL Helen Merrick (C), Joe Marsden & Cathie Tasker

FANTASY SHORT STORY Kathryn Linge (C), Peter Hickman & Tania Walker

SF NOVEL Alex Adsett (C), Lorraine Cormack & Alex Pierce

SF SHORT STORY Ben Payne (C), Dorothy-Jane (D.J.) Daniels & Cat Sparks

HORROR Stephanie Gunn (C), Emma Kate & Rob Riel

YOUNG ADULT Lyn Battersby (C), Lynne Lumsden Green & Gillian Polack

CHILDREN’S Jenny Hegedus (C), Joy Lawn & Tim McEwen

ILLUSTRATED BOOK/GRAPHIC NOVEL Deborah Biancotti (C), Andrew Finch & Kaaron Warren

COLLECTIONS/ANTHOLOGIES Katharine Stubbs (C), Sarah Hazelton & Matthew Chrulew

 

Yes, I am judging horror again, and convening the panel this year to boot.  I am really honoured to be able to judge again and to be asked to convene.  I love judging the awards – it’s a lot of work, but I get to read a lot of stuff that I wouldn’t otherwise have come across.  Getting the books is always a nice bonus, even if I do usually end up with two copies of things because I’ve already bought them!  But that just means that I get to pass on awesome books to someone else 🙂

It’s awards season! Tin Ducks and Aurealis Awards

And somehow I’ve managed a nomination for the Tin Ducks.  Thank you, kindly nominator!  Though I’ve not a chance of winning, since I’m up against Tehani, who is made of awesome (and who has written way more reviews than me this past year).

Aurealis Awards shortlists have also been announced!  I had a great time as one of the judges on the horror panel.  Kind of disappointed about the novels, but the quality of short stories made up for it.  (And this is not a comment about the quality of novels entered – there were just problems with all of the entered works that made them not quite award winners).

FANTASY NOVEL

The Undivided by Jennifer Fallon (HarperVoyager)
Ember and Ash by Pamela Freeman (Hachette)
Stormlord’s Exile by Glenda Larke (HarperVoyager)
Debris by Jo Anderton (Angry Robot)
The Shattered City 
by Tansy Rayner Roberts (HarperVoyager)

FANTASY SHORT STORY

“Fruit of the Pipal Tree” by Thoraiya Dyer (After the Rain, FableCroft Publishing)
“The Proving of Smollett Standforth” by Margo Lanagan (Ghosts by Gaslight, HarperVoyager)
“Into the Clouds on High” by Margo Lanagan (Yellowcake, Allen & Unwin)
“Reading Coffee” by Anthony Panegyris (Overland)
“The Dark Night of Anton Weiss” by D.C. White (More Scary Kisses, Ticonderoga Publications)

SCIENCE FICTION NOVEL

Machine Man by Max Barry (Scribe Publications)
Children of Scarabaeus by Sara Creasy (HarperVoyager)
The Waterboys
 by Peter Docker (Fremantle Press)
Black Glass by Meg Mundell (Scribe Publications)
The Courier’s New Bicycle 
by Kim Westwood (HarperVoyager)

SCIENCE FICTION SHORT STORY

“Flowers in the Shadow of the Garden” by Joanne Anderton (Hope, Kayelle Press)
“Desert Madonna” by Robert Hood (Anywhere but Earth, Coeur de Lion)
“SIBO” by Penelope Love (Anywhere but Earth, Coeur de Lion)
“Dead Low” by Cat Sparks (Midnight Echo)
“Rains of la Strange” by Robert N Stephenson (Anywhere but Earth, Couer de Lion)

HORROR NOVEL

NO SHORTLIST OR WINNING NOVEL – TWO HONORABLE MENTIONS AWARDED TO:

The Broken Ones by Stephen M. Irwin (Hachette)
The Business of Death by Trent Jamieson (Hachette)

HORROR SHORT STORY

“And the Dead Shall Outnumber the Living” by Deborah Biancotti (Ishtar, Gilgamesh Press)
“The Past is a Bridge Best Left Burnt” by Paul Haines (The Last Days of Kali YugaBrimstone Press)
“The Short Go: a Future in Eight Seconds” by Lisa L. Hannett (Bluegrass Symphony, Ticonderoga Publications)
“Mulberry Boys” by Margo Lanagan (Blood and Other Cravings, Tor)
“The Coffin Maker’s Daughter” by Angela Slatter (A Book of Horrors, Quercus)

YOUNG ADULT NOVEL

Shift by Em Bailey (Hardie Grant Egmont)Secrets of Carrick: Tantony by Ananda Braxton-Smith (black dog books)The Shattering by Karen Healey (Allen & Unwin)Black Glass by Meg Mundell (Scribe Publications)Only Ever Always by Penni Russon (Allen & Unwin)

YOUNG ADULT SHORT STORY

“Nation of the Night” by Sue Isle (Nightsiders, Twelfth Planet Press)
“Finishing School” by Kathleen Jennings (Steampunk! An anthology of fantastically rich and strange stories, Candlewick Press)
“Seventy-Two Derwents” by Cate Kennedy (The Wicked Wood – Tales from the Tower Volume 2, Allen and Unwin)
“One Window” by Martine Murray (The Wilful Eye: Tales from the Tower Volume 1, Allen and Unwin)
“The Patrician” by Tansy Rayner Roberts (Love and Romanpunk, Twelfth Planet Press)

CHILDREN’S FICTION (told primarily through words)

The Outcasts by John Flanagan (Random House Australia)
The Paradise Trap by Catherine Jinks (Allen & Unwin)
“It Began with a Tingle” by Thalia Kalkapsakis (Headspinners, Allen & Unwin)
The Coming of the Whirlpool
 by Andrew McGahan (Allen & Unwin)
City of Lies by Lian Tanner (Allen & Unwin)

CHILDREN’S FICTION (told primarily through pictures)

The Ghost of Annabel Spoon by Aaron Blabey (author and illustrator) (Penguin/ Viking Books)
Sounds Spooky
 by Christopher Cheng (author) and Sarah Davis (illustrator) (Random House Australia)
The Last Viking
 by Norman Jorgensen (author) and James Foley (illustrator) (Fremantle Press)
The Deep: Here be Dragons
 by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator) (Gestault Publishing)
Vampyre
 by Margaret Wild (author) and Andrew Yeo (illustrator) (Walker Books)

ILLUSTRATED BOOK / GRAPHIC NOVEL

Hidden by Mirranda Burton (author and illustrator ) (Black Pepper)
Torn by Andrew Constant (author) and Joh James (illustrator ), additional illustrators Nicola Scott, Emily Smith (Gestalt Publishing)
Salsa Invertebraxa by Mozchops (author and illustrator) (Pecksniff Press)
The Eldritch Kid: Whiskey and Hate by Christian Read (author) and Michael Maier (illustrator) (Gestalt Publishing)
The Deep: Here be Dragons
 by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator) (Gestault Publishing)

ANTHOLOGY

Ghosts by Gaslight edited by Jack Dann and Nick Gevers (HarperVoyager)
Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2010
 edited by Liz Grzyb and Talie Helene (Ticonderoga Publications)
Ishtar edited by Amanda Pillar and KV Taylor (Gilgamesh Press)
The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume 5 edited by Jonathan Strahan (Night Shade Books)
Life on Mars edited by Jonathan Strahan (Viking)

COLLECTION

Bad Power by Deborah Biancotti (Twelfth Planet Press)
Last Days of Kali Yuga by Paul Haines (Brimstone Press)
Bluegrass Symphony by Lisa Hannett (Ticonderoga Publications)
Nightsiders by Sue Isle (Twelfth Planet Press)Love and Romanpunk by Tansy Rayner Roberts (Twelfth Planet Press)

 

Congratulations to all of the nominees for both sets of awards.  And don’t forget to nominate for the Ditmars!  I have  put my nominations in, and have realised how many books I couldn’t award because they’re sitting unread on my shelf.  Must catch up with my reading.