Awards, hurrah!

IMG_20160328_110731

And so All The Awards (for now!) have happened, with the Aurealis, Ditmar and Tin Duck awards all being handed out this weekend.

I had my first experience of being nominated for an Aurealis Award, for my stories, The Flowers that Bloom Where Blood Touches Earth from Bloodlines, and Broken Glass from Hear Me Roar,  in the best fantasy novella category.  I’m really excited in general to see the new novella categories, and totally chuffed to have a story nominated in one.  Jason Fischer took home the award for his story, Defy The Grey Kings, and I can’t complain in the least about that.

But Bloodlines as a whole did bring home an Aurealis, for Best Anthology.  Huge congratulations to our editor extraordinaire, Amanda Pillar, and to Ticonderoga, for that win.  It’s a great anthology, and if you haven’t read it, you’d do well to pick it up.

The Tin Ducks – the Western Australian science fiction awards – were announced last night at Swancon, and I’m quite gobsmacked at the fact that I won best short story for The Flowers that Bloom Where Blood Touches Earth.  I feel like I should apologise for the length of that title to everyone who’s had to type it out, too 😉

Huge congratulations to everyone who was nominated for all of the awards, and all of the winners.  And many thanks to all of the judges and organisers and voter who put in their time for all of the awards.

Awards season is upon us (aka the obligatory awards eligibility post)

Nominations for both the Ditmar and Tin Duck Awards are currently open.

I have two stories eligible this year:

  • “Broken Glass”, Stephanie Gunn, in Hear Me Roar, Ticonderoga Publications.
  • “The Flowers That Bloom Where Blood Touches Earth”, Stephanie Gunn, in Bloodlines, Ticonderoga Publications.

For the Ditmars, these are in the novella/novelette category, and in the Tin Ducks, they would be in the best WA professional short written work.

I’m also eligible for best fan writing awards for my reviews, should you have found them useful over the past year.

You can nominate for the Ditmars here (and a full list of eligible works is here)

Information on nominating for the Tin Ducks is here.

Ditmar ballot 2015 announced

The Ditmar ballot for 2015 has been announced.  You can see the ballot here, and if you’re eligible to vote for the awards, you can do so here.

I’m kind of stunned that my weird steampunk dystopia Escapement has made it to the novella/novelette ballot.  I doubt I have a hope in hell of winning, given who I’m up against, but I am chuffed to be nominated.  And I also snuck in on the Best Fan Publication as part of Snapshot.

Best Novel

  • The Lascar’s Dagger, Glenda Larke (Hachette)
  • Bound (Alex Caine 1), Alan Baxter (Voyager)
  • Clariel, Garth Nix (HarperCollins)
  • Thief’s Magic (Millennium’s Rule 1), Trudi Canavan (Hachette Australia)
  • The Godless (Children 1), Ben Peek (Tor UK)
  • No Award

Best Novella or Novelette

  • “The Ghost of Hephaestus”, Charlotte Nash, in Phantazein (FableCroft Publishing)
  • “The Legend Trap”, Sean Williams, in Kaleidoscope (Twelfth Planet Press)
  • “The Darkness in Clara”, Alan Baxter, in SQ Mag 14 (IFWG Publishing Australia)
  • “St Dymphna’s School for Poison Girls”, Angela Slatter, in Review of Australian Fiction, Volume 9, Issue 3 (Review of Australian Fiction)
  • “The Female Factory”, Lisa L. Hannett and Angela Slatter, in The Female Factory (Twelfth Planet Press)
  • “Escapement”, Stephanie Gunn, in Kisses by Clockwork (Ticonderoga Publications)
  • No Award

Best Short Story

  • “Bahamut”, Thoraiya Dyer, in Phantazein (FableCroft Publishing)
  • “Vanilla”, Dirk Flinthart, in Kaleidoscope (Twelfth Planet Press)
  • “Cookie Cutter Superhero”, Tansy Rayner Roberts, in Kaleidoscope (Twelfth Planet Press)
  • “The Seventh Relic”, Cat Sparks, in Phantazein (FableCroft Publishing)
  • “Signature”, Faith Mudge, in Kaleidoscope (Twelfth Planet Press)
  • No Award

Best Collected Work

  • Kaleidoscope, edited by Alisa Krasnostein and Julia Rios (Twelfth Planet Press)
  • The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2013, edited by Liz Grzyb and Talie Helene (Ticonderoga Publications)
  • Phantazein, edited by Tehani Wessely (FableCroft Publishing)
  • No Award

Best Artwork

  • Illustrations, Kathleen Jennings, in Black-Winged Angels (Ticonderoga Publications)
  • Cover art, Kathleen Jennings, of Phantazein (FableCroft Publishing)
  • Illustrations, Kathleen Jennings, in The Bitterwood Bible and Other Recountings (Tartarus Press)
  • No Award

Best Fan Writer

  • Tansy Rayner Roberts, for body of work
  • Tsana Dolichva, for body of work
  • Bruce Gillespie, for body of work
  • Katharine Stubbs, for body of work
  • Alexandra Pierce for body of work
  • Grant Watson, for body of work
  • Sean Wright, for body of work
  • No Award

Best Fan Artist

  • Nalini Haynes, for body of work, including “Interstellar Park Ranger Bond, Jaime Bond”, “Gabba and Slave Lay-off: Star Wars explains Australian politics”, “The Driver”, and “Unmasked” in Dark Matter Zine
  • Kathleen Jennings, for body of work, including Fakecon art and Illustration Friday series
  • Nick Stathopoulos, for movie poster of It Grows!
  • No Award

Best Fan Publication in Any Medium

  • Snapshot 2014, Tsana Dolichva, Nick Evans, Stephanie Gunn, Kathryn Linge, Elanor Matton-Johnson, David McDonald, Helen Merrick, Jason Nahrung, Ben Payne, Alex Pierce, Tansy Rayner Roberts, Helen Stubbs, Katharine Stubbs, Tehani Wessely, and Sean Wright
  • It Grows!, Nick Stathopoulos
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts, and Andrew Finch
  • The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond
  • Galactic Chat, Sean Wright, Helen Stubbs, David McDonald, Alexandra Pierce, Sarah Parker, and Mark Webb
  • No Award

Best New Talent

  • Helen Stubbs
  • Shauna O’Meara
  • Michelle Goldsmith
  • No Award

William Atheling Jr Award for Criticism or Review

  • Reviews in The Angriest, Grant Watson
  • The Eddings Reread series, Tehani Wessely, Jo Anderton, and Alexandra Pierce, in A Conversational Life
  • Reviews in Adventures of a Bookonaut, Sean Wright
  • “Does Sex Make Science Fiction Soft?”, in Uncanny Magazine 1, Tansy Rayner Roberts
  • Reviews in FictionMachine, Grant Watson
  • The Reviewing New Who series, David McDonald, Tansy Rayner Roberts, and Tehani Wessely
  • No Award

Tin Duck Awards winners 2012

A full list of award winners:

Best WA Fan Production: Villaincon produced by John Parker.

Best WA Fan Written Work : Reviews at ASif! by Stephanie Gunn.

Best WA Professional Production : Nightsiders produced by Alisa Krasnostein; Twelfth Planet Press.

Best WA Professional Art Work: Part of Something Bigger by Christina Lorenz.

Best WA Professional Short Written Work : The Last Gig of Jimmy Rucker by Martin Livings (cowritten with Talie Helene); published in More Scary Kisses from Ticonderoga Publications.

Best WA Professional Long Written Work:– Nightsiders by Sue Isle; published by Twelfth Planet Press.

 

 

It’s awards season! Tin Ducks and Aurealis Awards

And somehow I’ve managed a nomination for the Tin Ducks.  Thank you, kindly nominator!  Though I’ve not a chance of winning, since I’m up against Tehani, who is made of awesome (and who has written way more reviews than me this past year).

Aurealis Awards shortlists have also been announced!  I had a great time as one of the judges on the horror panel.  Kind of disappointed about the novels, but the quality of short stories made up for it.  (And this is not a comment about the quality of novels entered – there were just problems with all of the entered works that made them not quite award winners).

FANTASY NOVEL

The Undivided by Jennifer Fallon (HarperVoyager)
Ember and Ash by Pamela Freeman (Hachette)
Stormlord’s Exile by Glenda Larke (HarperVoyager)
Debris by Jo Anderton (Angry Robot)
The Shattered City 
by Tansy Rayner Roberts (HarperVoyager)

FANTASY SHORT STORY

“Fruit of the Pipal Tree” by Thoraiya Dyer (After the Rain, FableCroft Publishing)
“The Proving of Smollett Standforth” by Margo Lanagan (Ghosts by Gaslight, HarperVoyager)
“Into the Clouds on High” by Margo Lanagan (Yellowcake, Allen & Unwin)
“Reading Coffee” by Anthony Panegyris (Overland)
“The Dark Night of Anton Weiss” by D.C. White (More Scary Kisses, Ticonderoga Publications)

SCIENCE FICTION NOVEL

Machine Man by Max Barry (Scribe Publications)
Children of Scarabaeus by Sara Creasy (HarperVoyager)
The Waterboys
 by Peter Docker (Fremantle Press)
Black Glass by Meg Mundell (Scribe Publications)
The Courier’s New Bicycle 
by Kim Westwood (HarperVoyager)

SCIENCE FICTION SHORT STORY

“Flowers in the Shadow of the Garden” by Joanne Anderton (Hope, Kayelle Press)
“Desert Madonna” by Robert Hood (Anywhere but Earth, Coeur de Lion)
“SIBO” by Penelope Love (Anywhere but Earth, Coeur de Lion)
“Dead Low” by Cat Sparks (Midnight Echo)
“Rains of la Strange” by Robert N Stephenson (Anywhere but Earth, Couer de Lion)

HORROR NOVEL

NO SHORTLIST OR WINNING NOVEL – TWO HONORABLE MENTIONS AWARDED TO:

The Broken Ones by Stephen M. Irwin (Hachette)
The Business of Death by Trent Jamieson (Hachette)

HORROR SHORT STORY

“And the Dead Shall Outnumber the Living” by Deborah Biancotti (Ishtar, Gilgamesh Press)
“The Past is a Bridge Best Left Burnt” by Paul Haines (The Last Days of Kali YugaBrimstone Press)
“The Short Go: a Future in Eight Seconds” by Lisa L. Hannett (Bluegrass Symphony, Ticonderoga Publications)
“Mulberry Boys” by Margo Lanagan (Blood and Other Cravings, Tor)
“The Coffin Maker’s Daughter” by Angela Slatter (A Book of Horrors, Quercus)

YOUNG ADULT NOVEL

Shift by Em Bailey (Hardie Grant Egmont)Secrets of Carrick: Tantony by Ananda Braxton-Smith (black dog books)The Shattering by Karen Healey (Allen & Unwin)Black Glass by Meg Mundell (Scribe Publications)Only Ever Always by Penni Russon (Allen & Unwin)

YOUNG ADULT SHORT STORY

“Nation of the Night” by Sue Isle (Nightsiders, Twelfth Planet Press)
“Finishing School” by Kathleen Jennings (Steampunk! An anthology of fantastically rich and strange stories, Candlewick Press)
“Seventy-Two Derwents” by Cate Kennedy (The Wicked Wood – Tales from the Tower Volume 2, Allen and Unwin)
“One Window” by Martine Murray (The Wilful Eye: Tales from the Tower Volume 1, Allen and Unwin)
“The Patrician” by Tansy Rayner Roberts (Love and Romanpunk, Twelfth Planet Press)

CHILDREN’S FICTION (told primarily through words)

The Outcasts by John Flanagan (Random House Australia)
The Paradise Trap by Catherine Jinks (Allen & Unwin)
“It Began with a Tingle” by Thalia Kalkapsakis (Headspinners, Allen & Unwin)
The Coming of the Whirlpool
 by Andrew McGahan (Allen & Unwin)
City of Lies by Lian Tanner (Allen & Unwin)

CHILDREN’S FICTION (told primarily through pictures)

The Ghost of Annabel Spoon by Aaron Blabey (author and illustrator) (Penguin/ Viking Books)
Sounds Spooky
 by Christopher Cheng (author) and Sarah Davis (illustrator) (Random House Australia)
The Last Viking
 by Norman Jorgensen (author) and James Foley (illustrator) (Fremantle Press)
The Deep: Here be Dragons
 by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator) (Gestault Publishing)
Vampyre
 by Margaret Wild (author) and Andrew Yeo (illustrator) (Walker Books)

ILLUSTRATED BOOK / GRAPHIC NOVEL

Hidden by Mirranda Burton (author and illustrator ) (Black Pepper)
Torn by Andrew Constant (author) and Joh James (illustrator ), additional illustrators Nicola Scott, Emily Smith (Gestalt Publishing)
Salsa Invertebraxa by Mozchops (author and illustrator) (Pecksniff Press)
The Eldritch Kid: Whiskey and Hate by Christian Read (author) and Michael Maier (illustrator) (Gestalt Publishing)
The Deep: Here be Dragons
 by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator) (Gestault Publishing)

ANTHOLOGY

Ghosts by Gaslight edited by Jack Dann and Nick Gevers (HarperVoyager)
Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2010
 edited by Liz Grzyb and Talie Helene (Ticonderoga Publications)
Ishtar edited by Amanda Pillar and KV Taylor (Gilgamesh Press)
The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume 5 edited by Jonathan Strahan (Night Shade Books)
Life on Mars edited by Jonathan Strahan (Viking)

COLLECTION

Bad Power by Deborah Biancotti (Twelfth Planet Press)
Last Days of Kali Yuga by Paul Haines (Brimstone Press)
Bluegrass Symphony by Lisa Hannett (Ticonderoga Publications)
Nightsiders by Sue Isle (Twelfth Planet Press)Love and Romanpunk by Tansy Rayner Roberts (Twelfth Planet Press)

 

Congratulations to all of the nominees for both sets of awards.  And don’t forget to nominate for the Ditmars!  I have  put my nominations in, and have realised how many books I couldn’t award because they’re sitting unread on my shelf.  Must catch up with my reading.