2015 Aurealis Awards shortlists announced

The 2015 Aurealis Awards shortlists have been announced!  I convened the Best Science Fiction Novel panel this year, and I’m also a nominee!

The two stories I had published last year are both shortlisted for the Best Fantasy Novella award (do I have to duke it out with myself now?) and the anthologies they were in, Bloodlines and Hear Me Roar are both shortlisted for the Best Anthology.  Also up for Best Anthology is Ticonderoga’s Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2014, which reprinted my story, Escapement.

Huge thanks to all of the judges and the committee, and congratulations to all of the nominees.  Thanks also to the editors who published my work!

I’m particularly excited by the list for the first Sara DouglassBook Series Award and in serious awe of the amount of reading that panel had to do!

The full list, taken from the Aurealis Awards website:

BEST CHILDREN’S FICTION

A Week Without Tuesday, Angelica Banks (Allen & Unwin)

The Cut-Out, Jack Heath (Allen & Unwin)

A Single Stone, Meg McKinlay (Walker Books Australia)

Bella and the Wandering House, Meg McKinlay (Fremantle Press)

The Mapmaker Chronicles: Prisoner of the Black Hawk, A.L. Tait (Hachette Australia)

BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK

The Undertaker Morton Stone Vol.1, Gary Chaloner, Ben Templesmith, and Ashley Wood (Gestalt)

The Diemenois, Jamie Clennett (Hunter Publishers)

Unmasked Vol.1: Going Straight is No Way to Die, Christian Read (Gestalt)

The Singing Bones, Shaun Tan (Allen & Unwin)

Fly the Colour Fantastica, various authors (Veriko Operative)

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY

“In Sheep’s Clothing”, Kimberly Gaal (Andromeda Spaceways Inflight Magazine #61)

“The Nexus Tree”, Kimberly Gaal (The Never Never Land, CSFG)

“The Miseducation of Mara Lys”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)

“The Heart of the Labyrinth”, DK Mok (In Memory: A Tribute to Sir Terry Pratchett, Sorin Suciu)

“Blueblood”, Faith Mudge (Hear Me Roar, Ticonderoga Publications)

Welcome to Orphancorp, Marlee Jane Ward (Seizure)

BEST HORROR SHORT STORY

“Bullets”, Joanne Anderton (In Sunshine Bright and Darkness Deep, AHWA)

“Consorting with Filth”, Lisa L Hannett (Blurring the Line, Cohesion Press)

“Heirloom Pieces”, Lisa L Hannett (Apex Magazine, Apex Publications)

“The Briskwater Mare”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)

“Breaking Windows”, Tracie McBride (Aurealis #84)

“Self, Contained”, Kirstyn McDermott (The Dark, TDM Press)

BEST HORROR NOVELLA

“Night Shift”, Dirk Flinthart (Striking Fire, FableCroft Publishing)

“The Cherry Crow Children of Haverny Wood”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)

“The Miseducation of Mara Lys”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)

“Wages of Honey”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)

“Sleepless”, Jay Kristoff (Slasher Girls and Monster Boys, Penguin)

“Ripper”, Angela Slatter (Horrorology, Jo Fletcher Books)

BEST FANTASY SHORT STORY

“The Giant’s Lady”, Rowena Cory Daniells (Legends 2, Newcon Press)

“The Jellyfish Collector”, Michelle Goldsmith (Review of Australian Fiction Vol. 13 Issue 6)

“A Shot of Salt Water”, Lisa L Hannett (The Dark, TDM Press)

“Almost Days”, DK Mok (Insert Title Here, FableCroft Publishing)

“Blueblood”, Faith Mudge (Hear Me Roar, Ticonderoga Publications)

“Husk and Sheaf”, Suzanne Willis (SQ Mag 22, IFWG Publishing Australia)

BEST FANTASY NOVELLA

“Lodloc and The Bear”, Steve Cameron (Dimension6, coeur de lion)

“Defy the Grey Kings”, Jason Fischer (Beneath Ceaseless Skies, Firkin Press)

“Broken Glass”, Stephanie Gunn (Hear Me Roar, Ticonderoga Publications)

“The Flowers that Bloom Where Blood Touches the Earth”, Stephanie Gunn (Bloodlines, Ticonderoga Publications)

“Haunting Matilda”, Dmetri Kakmi (Cthulhu: Deep Down Under, Horror Australis)

“Of Sorrow and Such”, Angela Slatter (Tor.com)

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY

“2B”, Joanne Anderton (Insert Title Here, Fablecroft)

“The Marriage of the Corn King”, Claire McKenna (Cosmos)

“Alchemy and Ice”, Charlotte Nash (Andromeda Spaceways Inflight Magazine #61)

“Witnessing”, Kaaron Warren (The Canary Press Story Magazine #6)

“All the Wrong Places”, Sean Williams (Meeting Infinity, Solaris)

BEST SCIENCE FICTION NOVELLA

“Blood and Ink”, Jack Bridges, Prizm Books

“The Molenstraat Music Festival”, Sean Monaghan (Asimov’s Science Fiction)

“By Frogsled and Lizardback to Outcast Venusian Lepers”, Garth Nix (Old Venus, Random House)

BEST COLLECTION

The Abandonment of Grace and Everything Thereafter, Shane Jiraiya Cummings (Brimstone Press)

Striking Fire, Dirk Flinthart (FableCroft Publishing)

Cherry Crow Children, Deborah Kalin (Twelfth Planet Press)

To Hold the Bridge, Garth Nix (Allen & Unwin)

The Fading, Carole Nomarhas (self-published)

The Finest Ass in the Universe, Anna Tambour (Ticonderoga Publications)

BEST ANTHOLOGY

Hear Me Roar, Liz Grzyb (ed.) (Ticonderoga Publications)

The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2014, Liz Grzyb and Talie Helene (eds.) (Ticonderoga Publications)

Bloodlines, Amanda Pillar (ed.) (Ticonderoga Publications)

Meeting Infinity, Jonathan Strahan (ed.), (Solaris)

The Year’s Best Science Fiction and Fantasy 9, Jonathan Strahan (ed.) (Solaris)

Focus 2014: highlights of Australian short fiction, Tehani Wessely (ed.) (FableCroft Publishing)

BEST YOUNG ADULT NOVEL

In The Skin of a Monster, Kathryn Barker (Allen & Unwin)

Lady Helen and the Dark Days Club, Alison Goodman (HarperCollins)

The Fire Sermon, Francesca Haig (HarperVoyager)

Day Boy,Trent Jamieson (Text Publishing)

Illuminae, Amie Kaufman and Jay Kristoff (Allen & Unwin)

The Hush, Skye Melki-Wagner (Penguin Random House Australia)

BEST HORROR NOVEL

No Shortlist Released

BEST FANTASY NOVEL

In The Skin of a Monster, Kathryn Barker (Allen & Unwin)

Lady Helen and the Dark Days Club, Alison Goodman (HarperCollins)

Day Boy,Trent Jamieson (Text Publishing)

The Dagger’s Path, Glenda Larke (Hachette Australia)

Tower Of Thorns, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)

Skin, Ilka Tampke (Text Publishing)

BEST SCIENCE FICTION NOVEL

Crossed, Evelyn Blackwell (self-published)

Clade, James Bradley (Penguin)

Illuminae, Amie Kaufman and Jay Kristoff (Allen & Unwin)

Their Fractured Light, Amie Kaufman and Meagan Spooner (Allen & Unwin)

Renegade, Joel Shepherd (Kindle Direct)

Twinmaker: Fall, Sean Williams (Allen & Unwin)

SARA DOUGLASS BOOK SERIES AWARD

The Chronicles of King Rolen’s Kin [The King’s Bastard (2010), The Uncrowned King(2010), The Usurper (2010), The King’s Man (2012), King Breaker (2013)], Rowena Cory Daniells (Solaris Press)

The Watergivers [The Last Stormlord (2009), Stormlord Rising (2010), Stormlord’s Exile(2011)], Glenda Larke (HarperVoyager)

The Lumatere Chronicles [Finnikin of the Rock (2008), Froi of the Exiles (2011), Quintana of Charyn (2012)], Melina Marchetta (Penguin Random House)

Sevenwaters [Daughter of the Forest (2000), Son of the Shadows (2001), Child of the Prophecy(2002), Heir to Sevenwaters (2009), Seer of Sevenwaters (2011), Flame of Sevenwaters (2013)], Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)

The Laws of Magic [Blaze Of Glory (2007), Heart Of Gold (2007), Word Of Honour (2008),  Time Of Trial (2009), Moment Of Truth (2010), Hour Of Need (2011)], Michael Pryor (Random House Australia)

Creature Court [Power and Majesty (2010), Shattered City (2011), Reign of Beasts (2012)], Tansy Rayner Roberts (HarperVoyager)

Defying Doomsday Table of Contents Announced

I am very happy indeed to be able to announce that my story, To Take Into the Air My Quiet Breath, will be appearing in the Twelfth Planet Press anthology, Defying Doomsday.  I contributed to the Kickstarter fundraising campaign for this anthology, and really don’t have the words for how excited I am to be able to be a part of it!

The rest of the TOC announcement, copied from here:

After much submission wrangling and shuffling, we are finally ready to announce the table of contents for Defying Doomsday!

(One quick disclaimer: it’s possible that the exact order of stories might change a little bit between now and publication time, but we’re pretty sure it will look something like this.)

So without further ado, the table of contents for Defying Doomsday!

 

Table of Contents

And the Rest of Us Wait by Corinne Duyvis

To Take Into the Air My Quiet Breath by Stephanie Gunn

Something in the Rain by Seanan McGuire

Did We Break the End of the World? by Tansy Rayner Roberts

In the Sky with Diamonds by Elinor Caiman Sands

Two Somebodies Go Hunting by Rivqa Rafael

Given Sufficient Desperation by Bogi Takács

Selected Afterimages of the Fading by John Chu

Five Thousand Squares by Maree Kimberley

Portobello Blind by Octavia Cade

Tea Party by Lauren E Mitchell

Giant by Thoraiya Dyer

Spider-Silk, Strong as Steel by Samantha Rich

No Shit by K Evangelista

I Will Remember You by Janet Edwards